damsko-męskie

TOKSYCZNE ZWIĄZKI

Niewyobrażalny problem wielu ludzi. Dni, tygodnie, miesiące, a  nawet lata cierpienia, bardzo często prowadzące do zaburzeń emocjonalnych, stanów depresyjnych oraz patologii. Osoby będące w toksycznym związku są nieszczęśliwe, miłość oznacza dla nich cierpienie, ale bez związku nie są w stanie egzystować. Znoszą wyzwiska, poniżenia, bezczelność, brak szacunku, niekiedy agresywność partnera, a mimo to, wciąż są razem. Dlaczego?

Boją się samotności? Myślą, że nie zasługują na kogoś lepszego? Czują się nieatrakcyjne? Potrzebują kogoś, kto wypełni pustkę, jaką odczuwają?

Są to osoby, które myślą, że uda im się zmienić negatywne cechy i zachowanie swojego partnera, wierzą, że są w stanie wpłynąć na drugą osobę i liczą, że z czasem uda im się osiągnąć swój cel, ziścić marzenie o ”normalnej” miłości. Niestety, nie są świadome, że ich partnerzy nie są w stanie stworzyć takiej relacji, która będzie oparta na wartościach takich jak: szacunek, szczerość, zaufanie i współodczucie. Nigdy nie stworzą ”normalnego” związku, ponieważ nie wynieśli tych wartości z domu. Pozytywne uczucia są im obce, więc nie są w stanie, wplątać w swój związek podstawowych, kluczowych elementów.

Jak więc, taki związek może mieć prawo bytu? Odpowiedź jest prosta, lecz niekoniecznie logiczna. Osoby, które są poszkodowane w toksycznym związku, próbują przywrócić bolesne wspomnienia ze swojego życia, mając nadzieję, że tym razem uda im się, naprawić ”zepsute” przeżycia, bolesne chwile. Niestety, praktyka ta, jest z góry skazana na klęskę, gdyż oczekuje od wybranka/wybranki, okazania uczuć, których druga osoba nie jest w stanie dać swojemu partnerowi.

Jakie skutki przynosi taka niezdrowa relacja obojga ludzi, którą bardzo ciężko jest mi nazwać związkiem?

Otóż, powoduje ona wykluczenie z życia, cierpiącej osoby. Sprawia, że osoba ta, nie jest w stanie normalnie funkcjonować w otaczającym ją świecie, wykonywać swoich obowiązków czy też cieszyć się codziennością, skupić się na swoim hobby, poświęcić część czasu znajomym i rodzinie. Dzieje się tak, ponieważ człowiek skupia się na ”wyleczeniu” swojego partnera z jego podłego charakteru i zachowania, poświęcając na to każdą chwilę swojego życia.

Jeśli ktoś z Was, jest w takim toksycznym związku, to może niech spróbuje się zastanowić, czy warto?

 

Inline
Inline